צ'אמטרול רינפוצ'ה

צ'אמטרוּל רינְפּוֹצֵ'ה לוֹבְּסַנְג גְיָאטְסוֹ זוהה בגיל צעיר מאוד כגלגולו השלישי של צ'אמטרול פֵּמָה נַנְגְסאל דוֹרְגֵ'ה, אחד מראשי מנזר טאשי צ'וֹלִינְג בטיבט. פמה נַנְגסאל דורגֵ'ה היה הגלגול הנאצל של קָאתוֹק צ'אמטרול קוּנְזיג דוֹרְגֵ'ה.

בגיל ארבע-עשרה, נכנס צ'אמטרול רינפוצ'ה לובסנג גיאטסו למנזרו, בכדי ללמוד תחת הדרכתו של מורה השורש שלו, היוגי הגדול ומאסטר הדזוגצ'ן נאלְג'וֹר יֶשֵה וואנְגְצ'וּק. במשך כארבע שנים עסק בלימוד ה'תרגולים המקדימים' (Ngondro), יוגת-חום, 'השְלֵמוּת הגדולה' ועוד. לאחר שהשלים את 'המצבור המחומש' (Ngondro) שלוש פעמים ברצף, עבר ללמוד בתכנית השֶדְרָה ללימודי פילוסופיה במנזר קאתוק הגדול, שם שהה כשנתיים.

בשלב זה הצטרף למכון האוניברסיטאי סֶרטָה לָרוֹנְגְ, מרכז לימודי נודע, שהכיל בשיאו כ10,000 תלמידים. כאן למד רינפוצ'ה שנים רבות תחת הנחייתו של מורה השורש העיקרי שלו, ה"ק קֶנְפּוֹ ג'יגְמֵה פּוּנְטסוֹק רינפוצ'ה. הוא התעמק בלימודי תכנית 'חמשת המדעים', ובשל ידיעתו המקיפה של הסוטרה והטנטרה הוענק לו התואר 'קֶנְפּוֹ', או 'ד"ר לפילוסופיה בודהיסטית'. תואר הקנפו הוענק לו בשנית על-ידי מנזר קאתוק, יחד עם אות הכבוד של 'כובע הפַּנְדִיטות' המסורתי. מעבר לכך, למד רינפוצ'ה אצל למעלה מעשרים וחמישה מורים מוסמכים ומלומדים מהודו ומטיבט, מהם קיבל את כל מחזורי הלימוד, כולל חניכות ותמסורות (empowerments and transmissions).

מאז, רואה רינפוצ'ה את ייעודו בהענקת הדהרמה לכל המעוניין בכך, ללא אפליה. עם סיום לימודיו, פתח שדרה (Shedra) ללימודי-בסיס של פילוסופיה בודהיסטית במנזרו, מארדוֹ טאשי צ'ולינג, ובמשך שנים רבות לימד שם נזירים.

מאז 1996, מלמד צ'אמטרול רינפוצ'ה במספר מרכזים בודהיסטיים בהודו, וכיום בעיקר ב-"מרכז בודהיצ'יטה" שבדהרמסאלה. במהלך השנים לימד אלפי תלמידים ומתעניינים מרחבי העולם מגוון של נושאים, כגון: חמשת התרגולים המקדימים, תרגולי יצירה והשלמה טנטריים, נושאים בסיסיים בפילוסופיות הסוטרה והטנטרה וסוגים שונים של חניכות, תמסורות ופרשנויות לטקסטים – בהתאם לתחומי העניין של התלמידים וליכולותיהם. בנוסף, בהיענות להזמנות תלמידיו, נוסע רינפוצ'ה באופן קבוע להרצות, ללמד את הדהרמה ולהעניק תמסורות וחניכות בארצות שונות באירופה, בארה"ב, במזרח הרחוק, בדרום-אפריקה ובישראל.

במילותיו הוא: "היכן שנמצא מישהו עם מוכנות ללמוד, אני תמיד שם כדי ללמד".

מידע נוסף אודות צ'אמטרול רינפוצ'ה ניתן למצוא באתר: www.chamtrul-rinpoche.com